Povíme si něco o našem chovu včel...

Včelaříme na území v Krušných horách, kde nenajdete žádné technické plodiny, které by byly zatěžovány postřiky. Včelky tedy sbírají nektar z čistě přírody zcela bez pesticidů.
Naše včelky se dále snažíme chovat co nejšetrněji k přírodě a zároveň dbáme na hygienu úlu.
To znamená, že v našim úlech nenajdeme souše, což jsou včelami vystavěné rámky, starší než 3 roky. Dbáme na obměnu včelího díla a včelky se nám tím odměňují svojí vitalitou.
Staré a tmavé souše se vyřazují a budou vytaveny.
Další dost zásadní věcí, v které se lišíme od většiny včelařů je metoda léčení včel. Jistě jste se už někteří doslechli, že včelař musí své včelky ošetřovat proti roztoči Varroa Destructor neboli Kleštík včelí, který na včelách parazituje a saje jejich hemolymfu. Někteří však poslouchají pouze veterinární nařízení a nad rámec toho nic jiného nedělají. Je to škoda, protože právě to bývá dost často příčinou úhynu včelstev. My léčíme naše včelky podle EKO standardů a včelky ošetřujeme celoročně, čili, snažíme se aby včelky byly po celý rok kleštíkem co nejméně zatěžovány. A to stojí nejen finance navíc ale i čas.
K léčení navíc nepoužíváme žádná chemická léčiva, takže v našich úlech, vosku ani medu tak nenajdete žádná rezidua z těchto velmi často používaných léčiv jako je Varidol, Gabon nebo M1-AER.
Jdeme přírodní cestou, chceme zdravý med a tak k léčení používáme látky, které se v přírodě přirozeně vyskytují.
Těmito látkami jsou například kyseliny mravenčí nebo šťavelová , Varromed , Formidol , Ekopol , Thymol.
Tyto látky jsou pro včeli nejméně škodlivé a nezanechávají ve vosku a medu žádná rezidua. Navíc si na ně kleštík nevytvoří rezistenci. Máme ucelený systém léčení, a tak můžeme naše včelky chránit od časného jara až do období bez plodu v prosinci.
Samozřejmě bychom nejraději nepoužívali vůbec žádná léčiva, bohužel se zatím nenašla žádná varianta, která by i tuto variantu léčení nahradila něčím ještě více přirozenějším.
Závěrem tedy zdravá příroda bez postřiků, čistý úl, mladé souše a žádná chemie zdravý ryze čistý Med od našich včeliček

Image